Őszintén szólva nem vagyok egy nagy sajttorta rajongó (eleve a neve...). Persze megeszem, hiszen süti :), de magam miatt nem sütöttem volna. Ám anyunak vittem a múltkor a Dynamobake-ből, és nagyon ízlett neki. Nyilván olyan jót nem tudok, mint Bea, de azért ez sem lett rossz. (igaz, a külseje hagyott némi kívánnivalót maga után :)
A HVG receptet követtem, jól jöttek a tippek is. Egy dologra nem hívta fel a figyelmet: a kapcsos tortaformából kicsöpög a vaj, és irtózatos szaggal odaég a sütő aljára :o Szóval érdemes körbetekerni a forma alját alufóliával vagy sütőpapírral.
Hozzávalók - 24 cm-es tortaformához
Alap:
- 25 dkg darált keksz (én Zabfalatokat használtam)
- 10 dkg vaj + vaj a forma kikenéséhez
Krém:
- 60 dkg natúr tejszínes krémsajt (Az Aldiban kapható dobozos natúr krémsajt tökéletes, szerintem. Persze elvileg a Philadelphia a legjobb... :)
- 15 dkg cukor
- 3 tojás
- 1,5 evőkanál finomliszt,
- vaníliás cukor (eredetileg: 1 rúd vanília kikapart magja, vagy 2 evőkanál vanília esszencia)
- 1 citrom reszelt héja
- 1 dl tejföl
Én 18 cm-es tortaformát használtam, azért minden mennyiséget elharmadoltam.
Elkészítés
A sütőt előmelegítjük 170 fokra.
1. Először elkészítjük a torta tésztáját. Ehhez a vajat felmelegítjük, kicsit visszahűtjük és összekeverjük a darált keksszel.
2. Egy 24 cm-es kerek tortaformát kikenünk vajjal, kibélelünk sütőpapírral és az aljába nyomkodjuk a vajas-kekszes tésztát.
3. Betesszük a sütőbe és 5 perc alatt aranysárgára sütjük.
4. Alacsony fordulatszámon elektromos mixerrel keverjük simára a sajtkrémet a cukorral, a tejföllel és a liszttel.
Valakitől azt hallottam, hogy 3 percig kell keverni, úgyhogy én addig kevertem :)
5. Adjuk hozzá a reszelt citromhéjat, a vaníliát, majd egyenként a tojásokat is. Amikor már az összes hozzávaló benne van, még kicsit keverünk rajta.
6. Ha kihűlt az alap, akkor öntsük rá a sajtkrémet. Az előmelegített sütőben 160 fokra visszavéve a hőmérsékletet körülbelül 45-50 percig süssük.
7. Akkor jó, ha a széle már megszilárdult, a közepe még kocsonyás, nedves. Zárjuk el a sütőt, és nyitott sütőajtó mellett várjuk meg, amíg kihűl, csak utána vegyük ki.
8. A kihűlt tortát egy éjszakára hűtőbe tesszük. Másnap elvisszük ajándékba és szeleteljük :)
Vendégségben, a kis ráncos :)
Tippek és trükkök szintén a HVG-ről.
"A sajttorta készítésénél az egyik leggyakoribb szépséghiba, hogy a teteje repedezett lesz. Ennek három oka lehet. Az egyik, ha a torta krémjét gyorsan verjük fel, így túl sok levegő kerül bele. Vigyázzunk arra, hogy a sajttorta alapot mindig alacsony fordulatszámon, lassan keverjük ki, a cél csak az, hogy egynemű, homogén, krémes állagot kapjunk.
A másik oka a repedéseknek, a sajttorta túlsütése, ami viszonylag gyakran előfordul. Ugyanis a legtöbb háziasszony arra gondol, akkor jó a torta, ha a teteje enyhén megpirul – ez a sajttorta esetében nem igaz! Elég, ha a tészta megkeményedik, a sajtkrém pedig a szélén már szilárd, de a közepén még kicsit nedvesnek, nyersnek látszik. Ha óvatosan megmozgatjuk a formát, lehet, még kicsit kocsonyásan mozog is. A sajttortának ekkor lesz tökéletes állaga. Így bátran zárjuk el a sütőt, ha eléri ezt az állapotot. Viszont ne vegyük ki rögtön, hanem hagyjuk nyitott sütőajtó mellett kicsit hűlni. Amíg hűl, megszilárdul, a tészta puha lesz a nedves krémtől, és biztosan nem fog megrepedezni a torta teteje. A harmadik ok, ha nem zsíroztuk ki alaposan a tortaformát. Ilyenkor, ha leválasztjuk a kapcsos kerek formát, odaragad a torta, és megrepedhet. Tehát, ne sajnáljuk a vajat a kikenéshez."